Zdjęcia z darmowych baz – co trzeba o nich wiedzieć?

Darmowe bazy zdjęć to jeden z pomocniejszych wynalazków naszych czasów. Dzięki nim młodzi fotografowie mogą dzielić się swoimi zdjęciami, budując sobie portfolio, a młodzi twórcy, blogerzy czy artyści mogą z nich za darmo skorzystać. Jest jednak sporo rzeczy, których o nich nie wiesz, przez co tracisz bardzo wiele. Jeśli korzystasz z darmowych baz zdjęć, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Większy dostęp za opłatą
Wiele osób zdaje sobie spraw z tego, że w internecie jest sporo banków zdjęć, które za opłatą dają nam możliwość pobierania zdjęć bez limitów. Niewiele osób wie jednak, że darmowe biblioteki zdjęć w większości też oferują taką usługę. Dzięki drobnej opłacie czasami już w wysokości pięciu dolarów dostajemy dostęp do wysokiej jakości zdjęć albo po prostu większej ich ilości. Dodatkowo w ten sposób wspieramy bibliotekę, która pomogła nam w znalezieniu tego, czego szukaliśmy. To oczywiście rozwiązanie dla tych, którzy mają przy sobie trochę pieniędzy na takową subskrypcję, ale możemy na tym naprawdę sporo zyskać.

Zdjęcia na nasze upominki

Zdjęcia różnej rozdzielczości
Niestety nikt nie obiecuje nam, że pobierane przez nas zdjęcia będą w dobrej jakości, albo chociaż, że będą dobrze wyglądały. Czasami po całych godzinach poszukiwań znajdujemy dokładnie to, czego potrzebowaliśmy, ale zdjęcie jest w tak słabej jakości, że do niczego się nie nadaje. Darmowe banki zdjęć chcą nas zachęcić do pobierania, więc dokładają wszelkich starań do tego, aby zdjęcia wyglądały podobnie. Oczywiście one same nie mają wpływu na jakość nadsyłanych i publikowanych na nich zdjęć, ale trzeba mieć świadomość, że nie zawsze znalezione zdjęcie będzie miało wystarczającą jakość, żeby wpasować je do naszego projektu.

Zdjęcia ze znakami wodnymi
Konieczne sprawdzaj, czy oferowane za darmo zdjęcia nie mają na sobie znaków wodnych. Na stronach może wcale nie być to zaznaczone. Dlatego, gdy tylko pobierzesz jakieś zdjęcie, od razu otwórz plik i sprawdź, czy nie ma na nim nawet subtelnego znaku wodnego. Oczywiście wszystko zależy od tego, po co Ci takie zdjęcia, ale jeśli chcesz za ich pomocą przygotować projekt na studia albo instalację artystyczną, znaki wodne nie powinny się na nich znajdować. Wtedy lepiej przejść do innego banku zdjęć i spróbować pobrać pliki z ich strony. Mogą okazać się gorsze, niż te, które znalazłeś na początku, ale przynajmniej nie będą mieć znaku wodnego.