Siedzący tryb życia i zagrożenia z nim związane.

Siedzący tryb życia prowadzi do powstania wielu schorzeń, które mogą okazać się groźne dla organizmu. Długotrwała praca w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej, a także nieprawidłowa dieta mogą przyczynić się do wystąpienia żylaków, hemoroidów, cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego. Aby zapobiegać występowaniu powyższych schorzeń, warto nieco zmienić tryb życia, a także zadbać o prawidłową dietę i dostateczną ilość aktywności fizycznej.

Siedzący tryb życia – zagrożenia z nim związane

Zagrożenia związane z siedzącym trybem życia to między innymi występowanie żylaków. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia, szczególną uwagę należy zwrócić na kilka czynników. Podczas wykonywania pracy w pozycji siedzącej, nogi należy trzymać możliwie jak najwyżej. Nie należy także zapominać o regularnym wykonywaniu aktywności fizycznej, która z całą pewnością prowadzi do poprawy krążenia. Ponadto warto w czasie pracy zmieniać pozycje możliwie jak najczęściej i nie zakładać nogi na nogę, gdyż utrudnia to prawidłowy przepływ krwi.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Przede wszystkim istotną rolę odgrywa dostateczna ilość aktywności fizycznej. Najlepszą jej formą jest regularny spacer i pływanie, które wzmacniając mięśnie nóg, tym samym prowadzą do polepszenia przepływu krwi. Ponadto palenie w znacznym stopniu także przyczynia się do powstania żylaków, dlatego w celu uniknięcia tego schorzenia, konieczne jest rzucenie palenia. Ponadto ważny jest także masaż i chłodny prysznic, pomaga to w znacznym stopniu w relaksie stóp. Do profilaktyki w powstawaniu żylaków sprawdzają się także wyroby uciskowe. Pończochy uciskowe 2 stopnia, a także podkolanówki przeciwżylakowe to produkty, które znajdziesz w ofercie sklepu Relaxsan.

Jakie inne czynniki przyczyniają się do powstawania żylaków?

Do powstawania żylaków w znacznym stopniu przyczyniają się wiek, płeć żeńska, a także wysoki wzrost. Ponadto schorzenie to może mieć także podłoże genetyczne. Co więcej, innym czynnikiem wpływającym na występowanie żylaków, jest także przewlekłe nadciśnienie żylne. Objawy żylaków to między innymi; uczucie ciężkości nóg, mrowienia, drętwienie, a także postępujące obrzęki nóg, lokalizujące się w szczególności w okolicy kostek. Ponadto wraz z zaawansowaniem choroby mogą pojawiać się silne dolegliwości bólowe, a także widoczne zmiany naczyniowe.

Jakie leczenie zastosować w przypadku żylaków?

W przypadku żylaków stosuje się zazwyczaj wyroby uciskowe, środki farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne. Postępowanie zachowawcze to między innymi prowadzenie zdrowego trybu życia, a także stosowanie środków, które przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku i uczucia ciężkości nóg.

Żylaki są schorzeniem, które występuje coraz częściej u ludzi w różnym wieku. Spowodowane jest wieloma czynnikami, na które mają wpływ nieprawidłowa dieta, czy brak aktywności fizycznej. Co więcej, w znacznym stopniu do występowania żylaków, przyczynia się siedzący tryb życia, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.