Nowoczesne latarki – właściwości i zastosowanie

Latarka jest chyba najczęściej spotykaną lampą przenośną. Większość gospodarstw domowych posiada taką, gdyż jest ona bardzo przydatna podczas przerw w dostawie prądu lub do oświetlenia podczas nocnych wyjść.

Podział latarek

Oczywiście latarki dzieli się na różne kategorie w zależności od ich konstrukcji (klasyczne lub z uchwytem) lub od sposobu zasilania (bateria lub akumulator). Występują one również w różnych zakresach, w tym ergonomiczne latarki z łatwym uchwytem i bardziej zaawansowane modele z różnymi funkcjami.

Latarki czołowe, które czasami są określane mianem czołówka, są najczęściej stosowane na placach budowy lub w kopalniach, gdzie pracownicy muszą mieć wolne ręce, a jednocześnie oświetlać określony obszar. Korzystają z nich również sportowcy, którzy lubią zapuszczać się nocą w plener. Pozwalają one na swobodne i bezpieczne poruszanie się w ciemnych miejscach.

Latarka czołowa posiada elastyczną opaskę, którą można dopasować do rozmiaru głowy. Obecne modele wykorzystują diody LED. Nowsze modele mogą zawierać takie technologie, jak noktowizor czy nawet czujnik ruchu. Dla osób intensywnie przebywających na świeżym powietrzu warto wybrać latarki czołowe o stopniu ochrony minimum IP 44, co gwarantuje ich odporność na deszcz.

Obszerniejszy opis latarek oraz ich historię znajdziesz na www.informacjeonline.pl.

O latarkach ręcznych

Natomiast latarka ręczna jest przeznaczona dla rzemieślników i pracowników, którzy muszą oświetlić określony obszar i potrzebują mobilności. Jest ona dedykowana głównie dla obszarów ograniczonych. Tego typu latarkę ręczną można zawiesić w różnych miejscach dzięki haczykowi lub magnesowi. Chociaż istnieją konkretne modele z obudową odporną na upadki, klasyczne warianty latarek ręcznych ogólnie są wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać wstrząsy.

Reflektory

W asortymencie tych produktów znajdziemy również reflektory, które mają za zadanie zapewnić mocne i bardziej rozległe światło. Ich oświetlenie jest skuteczne zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Na przyjęcia na tarasie lub w ogrodzie najlepszym rozwiązaniem jest reflektor. Istnieją reflektory przenośne oraz reflektory przewodowe, które wymagają podłączenia do sieci elektrycznej.

Ciekawym rozwiązaniem tego rodzaju produktu są latarki akumulatorowe produkowane w oparciu o technologię LED, które występują w dwóch wariantach, w postaci latarki czołowej akumulatorowej LED i latarki ręcznej akumulatorowej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu latarki?

Pierwszym kryterium, o którym myślimy, kupując latarkę czołową, jest efektywność świetlna. Obejmuje ona trzy wskaźniki: moc, odległość świecenia i autonomię. Wskaźniki te są obliczane z wykorzystaniem specjalnego protokołu.

Następnym kryterium jest strumień świetlny diody LED mierzony w lumenach. Lumeny to ilość światła widzialnego. Najprościej mówiąc, im wyższa liczba lumenów, tym jaśniejsze światło. Pomiar ten wykonywany jest w czasie od 30 sekund do 2 minut po włączeniu latarki i pozwala na określenie maksymalnej mocy emitowanej przy włączeniu latarki.

Istotnym czynnikiem jest również zasięg w metrach. Jest to maksymalna odległość od źródła świecenia do punktu, w którym pozostaje tylko 0,25 luksa oświetlenia. Pomiaru dokonuje się po włączeniu latarki z nową baterią lub akumulatorem.

Wbrew pozorom lumeny nie decydują o zasięgu czołówki. Tym, co sprawi, że latarka czołowa będzie świecić daleko lub nie, jest kształt jej wiązki. Szeroka wiązka daje równomierne światło i nadaje się do statycznych czynności. Skupiona wiązka koncentruje światło w celu uzyskania dalekiego widzenia. Jest to typ latarki potrzebny do jazdy na rowerze, jazdy po szlakach czy jazdy na nartach. Wreszcie mamy do czynienia z wiązką mieszaną, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Idealnie nadaje się na trekking lub wspinaczkę górską. Zasięg zależy więc od mocy, ale także (i przede wszystkim) od kształtu wiązki.

Następnym wskaźnikiem skuteczności oświetlenia jest autonomiczność latarki czołowej. Jest on liczony w godzinach i odpowiada czasowi, w którym oświetlenie jest optymalne. Jest on mierzony od 30 sekund po włączeniu latarki do momentu, gdy światło osiągnie 10% swojej maksymalnej mocy.

Na szczęście większość dzisiejszych modeli latarek czołowych jest wyposażona w regulatory mocy. Pomaga to zaoszczędzić energię.  Mając na myśli asortyment latarek, należy jeszcze wspomnieć o latarkach warsztatowych, które pozwalają zwiększyć komfort pracy pracowników. W tym przypadku największą popularnością ciszą się latarki warsztatowe zasilane bateriami. Istotnym kryterium w przypadku latarek warsztatowych jest fakt, że latarki stosowane w warsztacie nie muszą mieć dużego zasięgu, jak te, które są wykorzystywane podczas jazdy na rowerze lub do pieszych wędrówek.