Najsłynniejsi fotografowie w historii

Entuzjaści fotografii zawsze szukają inspiracji, więc kim są najsłynniejsi fotografowie na świecie? Oto 10 nazwisk fotografów, którzy swoimi pracami i niepowtarzalnym stylem zmienili historię fotografii.

Henri Cartier-Bresson

Urodzony w 1908 roku Cartier-Bresson jest dla wielu największym fotografem w historii. Był on pionierem fotoreportażu. Założył słynną agencję fotograficzną Magnum Photos. Fotografował między innymi drugą wojnę światową, posługując się jasnym i zwięzłym stylem. Uważał, że fotografia powinna wyjaśniać i wyrażać samą siebie bez potrzeby używania słów.

Robert Capa

Węgierski fotograf, był jednym z najważniejszych fotografów wojennych wszech czasów. W swojej karierze był świadkiem pięciu wojen: hiszpańskiej wojny domowej, wojny chińsko-japońskiej, drugiej wojny światowej, wojny arabsko-izraelskiej i pierwszej wojny w Indochinach.

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz jest prawdopodobnie najbardziej znaną fotografką portretową na świecie. Fotografowała wiele ważnych osobistości świata, jak choćby Johna Lennona nago. Leibovitz stała się sławna podczas 13 lat pracy dla magazynu Rolling Stone, od 1970 do 1983 roku.

Temat, który może Cię zainteresować: Obywatele miasta żegnają odejście pilskiego fotografa

Ansel Adams

Amerykański fotograf, który zasłynął z czarno-białych zdjęć amerykańskich parków narodowych. Adams wynalazł również technikę systemu strefowego, która pozwala na transpozycję światła w określonych gęstościach na negatyw, aby mieć większą kontrolę nad zdjęciem.

Michael Kenna

Godny następca Adamsa, Michael Kenna (1953) jest angielskim fotografem znanym na całym świecie ze swoich czarno-białych fotografii. Kenna otrzymał wiele międzynarodowych nagród i pozostaje jednym z tych nielicznych fotografów, którzy pracują analogowo, na kliszy, bez użycia Photoshopa.

David LaChapelle

David LaChapelle jest znany na całym świecie jako fotograf i dokumentalista. Wśród gwiazd, które fotografował są: Courtney Love, Pamela Anderson, Madonna.

Irving Penn

Brat reżysera Arthura Penna, odznaczał się klasycznym i niepowtarzalnym stylem. Penn był architektem awangardowego stylu fotograficznego, w którym obiekt wyraźnie kontrastuje z tłem, dzięki czemu natychmiast się wyróżnia.