Kiedy przyda się statyw do fotografowania?

Czy naprawdę w każdej sytuacji trzeba używać statywu? Nie. Jest jednak kilka sytuacji, w których może być on bardzo pomocny. Statyw nigdy się nie zachwieje i utrzyma aparat w odpowiedniej pozycji tak długo, jak będzie to konieczne. Na szczęście prawie wszystkie aparaty na rynku (czy to lustrzanki, czy kompaktowe) posiadają gwint umożliwiający przymocowanie ich do statywu, więc nie masz wymówki, żeby z niego nie korzystać. Aby więc pokazać Wam, jak ważne i przydatne może być korzystanie z niego, dziś przybliżamy Wam kilka sytuacji, w których posiadanie tego urządzenia jest kluczowe.

O wschodzie lub zachodzie słońca

Są to momenty, w których światła jest mało, więc aby uzyskać prawidłowo naświetlone zdjęcie, będziemy musieli zastosować wolniejszy czas otwarcia migawki. Konsekwencją wolniejszego czasu otwarcia migawki jest to, że jeśli wykonamy zdjęcie ręcznie, to z pewnością wyjdzie ono nieostre, gdyż nasz puls będzie miał na nie wpływ. W tym przypadku użycie statywu zredukuje to drżenie do zera, a zdjęcie wyraźnie poprawi swoją definicję.  Statyw jest również przydatny w podróży: https://www.ktoredy.pl/statyw-twoj-niezbednik-w-podrozy

Do robienia panoram

Oprócz aparatu fotograficznego, nasz statyw możemy wykorzystać z kamerą wideo lub z naszą lustrzanką, która nagrywa filmy. Dzięki temu będziemy w stanie wykonać idealnie poziome i płynne panoramy. Dzięki temu nasz filmik będzie wyglądał znacznie bardziej profesjonalnie.

Do uchwycenie aureoli świetlnej

Do fotografowania reflektorów samochodowych w mieście zdecydowanie niezbędny jest statyw. W tych scenach będziemy musieli zastosować dość długi czas naświetlania, więc jeśli nie mamy statywu, to wykonanie tej techniki fotograficznej będzie praktycznie niemożliwe.

W przypadku, gdy będziemy chcieli fotografować obiekty z bardzo bliska, np. owady, będziemy musieli skorzystać ze statywu, ponieważ przy fotografowaniu z tak bliska i przy tak szerokich ogniskowych, jak w przypadku obiektywów makro, będzie nieco trudno uzyskać zdjęcia bez rozmazania chyba że zastosujemy wysokie ISO.

Do fotografii akcji

Tak jak możemy używać statywu do robienia panoram wideo, tak samo możemy go używać do robienia zdjęć w fotografii akcji. Różnica między używaniem statywu a ręcznym fotografowaniem może stanowić różnicę między dobrym a przeciętnym zdjęciem.
Zdjęcia HDR

Robienie zdjęcia z ręki może zrujnować nasz HDR, ponieważ podczas gdy odsuniemy aparat od naszego oka, aby ponownie skorygować ekspozycję, stracimy to samo kadrowanie, co na poprzednim zdjęciu. Wprawdzie istnieją programy, które pomogą nam nałożyć na siebie zdjęcia, jeśli nie są identyczne, ale lepiej załatwić to za pomocą statywu